TCL 65C735
TCL 65C735 price in Nepal, full specifications, features, pros and cons, and FAQs.
Best Price in Nepal
रु. 169,990
Official MRP in Nepal
रु. 198,190
Screen Size
65 inch
Resolution
3840x2160
Display
4K QLED
Refresh Rate
120Hz
OS
Google TV
Special Features
Google TV, 120Hz, Dolby Vision
Specifications
| Brand | TCL |
|---|---|
| Model | 65C735 |
| Short Name | QLED 65" 2025 |
| Model Number | 65C735 |
| Launch Year | 2025 |
| Launch Date | 20/02/2025 |
| Screen Size | 65 inch |
| Display Type | 4K QLED |
| Resolution | 3840x2160 |
| Refresh Rate | 120Hz |
| HDR Support | Dolby Vision + HDR10+ |
| Operating System | Google TV |
| Processor | MT5896 4-core |
| RAM | 3GB |
| Storage | 32GB |
| Speakers | 2x15W |
| Audio Output | 30W |
| HDMI Ports | 4 |
| USB Ports | 3 |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Power Consumption | 180W |
| Dimensions | 1449 x 836 x 58 mm |
| Weight | 18 kg |
| Colors | Black |
| Warranty | 3 Years |
| Official URL | https://www.tcl.com/eg/en/support-tv/model/65c735 |

No comments yet. Your opinion matters.