TCL 55C735
TCL 55C735 price in Nepal, full specifications, features, pros and cons, and FAQs.
Best Price in Nepal
रु. 107,990
Official MRP in Nepal
रु. 135,090
Screen Size
55 inch
Resolution
3840x2160
Display
4K QLED
Refresh Rate
120Hz
OS
Google TV
Special Features
Google TV, HDR10+, Dolby Vision, Hands-free
Specifications
| Brand | TCL |
|---|---|
| Model | 55C735 |
| Short Name | QLED 55" 2025 |
| Model Number | 55C735 |
| Launch Year | 2025 |
| Launch Date | 15/02/2025 |
| Screen Size | 55 inch |
| Display Type | 4K QLED |
| Resolution | 3840x2160 |
| Refresh Rate | 120Hz |
| HDR Support | Dolby Vision + HDR10+ |
| Operating System | Google TV |
| Processor | MT5896 4-core |
| RAM | 3GB |
| Storage | 32GB |
| Speakers | 2x15W |
| Audio Output | 30W |
| HDMI Ports | 4 |
| USB Ports | 3 |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Power Consumption | 140W |
| Dimensions | 1230 x 712 x 58 mm |
| Weight | 13.8 kg |
| Colors | Black |
| Warranty | 3 Years |
| Official URL | https://www.tcl.com/global/en/support/model/55c735 |

No comments yet. Your opinion matters.