TCL 43V6C
TCL 43V6C price in Nepal, full specifications, features, pros and cons, and FAQs.
Best Price in Nepal
रु. 48,490
Official MRP in Nepal
रु. 65,590
Screen Size
43 inch
Resolution
3840x2160
Display
4K UHD
Refresh Rate
60Hz
OS
Google TV
Special Features
Google TV, HDR10+, Chromecast
Specifications
| Brand | TCL |
|---|---|
| Model | 43V6C |
| Short Name | 4K Google TV 43" |
| Model Number | 43V6C |
| Launch Year | 2025 |
| Launch Date | 25/01/2025 |
| Screen Size | 43 inch |
| Display Type | 4K UHD |
| Resolution | 3840x2160 |
| Refresh Rate | 60Hz |
| HDR Support | HDR10+ |
| Operating System | Google TV |
| Processor | MT5896 |
| RAM | 2GB |
| Storage | 16GB |
| Speakers | 2x10W |
| Audio Output | 20W |
| HDMI Ports | 3 |
| USB Ports | 2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Power Consumption | 110W |
| Dimensions | 965 x 560 x 80 mm |
| Weight | 7.5 kg |
| Colors | Black |
| Warranty | 1 Year |
| Official URL | https://www.tcl.com/hk/en/support-tv/model/43v6c |

No comments yet. Your opinion matters.