
CG43N05S
CG43N05S price in Nepal, full specifications, features, pros and cons, and FAQs.
Best Price in Nepal
रु. 38,490
Official MRP in Nepal
रु. 45,290
Screen Size
43 inch
Resolution
1920x1080
Display
DLED
Refresh Rate
60Hz
OS
Android 9.0 AOSP
Special Features
Android 9.0, DLED Display
Specifications
| Brand | CG |
|---|---|
| Model | CG43N05S |
| Short Name | CG43N05S 43" |
| Model Number | CG43N05S |
| Launch Year | 2024 |
| Launch Date | January 1, 2024 |
| Screen Size | 43 inch |
| Display Type | DLED |
| Resolution | 1920x1080 |
| Refresh Rate | 60Hz |
| HDR Support | No |
| Operating System | Android 9.0 AOSP |
| Processor | Quad Core |
| RAM | 1GB |
| Storage | 8GB |
| Speakers | 16W stereo |
| Audio Output | 16W |
| HDMI Ports | 2 |
| USB Ports | 2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 6.5 kg |
| Colors | Black |
| Official URL | https://www.cginspiringlife.com/43-smart-fhd-led-tv/ |


No comments yet. Your opinion matters.