
Acer TravelMate P4 14 TMP414
Display
14" • 2560 x 1600
Processor
Intel Core 7 150U
Graphics
Integrated Intel Graphics
RAM
16GB
Storage
512GB
OS
Windows 11
Laptop Specifications
Basic Information
| Brand | Acer |
|---|---|
| Model | Acer TravelMate P4 14 TMP414 |
| Short Name | TravelMate P4 14 TMP414 |
| Launch Year | 2024 |
| Laptop Type | Business |
Display
| Display Size | 14" |
|---|---|
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Display Summary | 14" 2560 x 1600 |
Performance
| Processor Model | Intel Core 7 150U |
|---|---|
| CPU Summary | Intel Core 7 150U |
| Graphics Model | Integrated Intel Graphics |
| RAM | 16GB |
| Storage | 512GB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Connectivity & Features
| Operating System | Windows 11 |
|---|




No comments yet. Your opinion matters.