
Acer Predator Helios Neo 14 PHN14-51
Price updated: 23/03/2026
Display
14" • 2560 x 1600 • 120Hz
Processor
Intel Core Ultra 7 155H
Graphics
NVIDIA GeForce RTX 4070
RAM
16GB
Storage
1TB
OS
Windows 11
Laptop Specifications
Basic Information
| Brand | Acer |
|---|---|
| Model | Acer Predator Helios Neo 14 PHN14-51 |
| Short Name | Predator Helios Neo 14 PHN14-51 |
| Model Number | PHN14-51 |
| Launch Year | 2024 |
| Laptop Type | Gaming |
| Status | Available in Nepal |
Display
| Display Size | 14" |
|---|---|
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Display Type | IPS |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Display Summary | 14" 2560 x 1600 IPS 120Hz |
Performance
| Processor Model | Intel Core Ultra 7 155H |
|---|---|
| CPU Summary | Intel Core Ultra 7 155H |
| Graphics Model | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| GPU Summary | RTX 4070 |
| RAM | 16GB |
| Storage | 1TB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Connectivity & Features
| Operating System | Windows 11 |
|---|---|
| Keyboard Backlight | No |
| Fingerprint Reader | No |




No comments yet. Your opinion matters.