
Acer Swift X 14 SFX14
Display
14.5"
Processor
Core Ultra 7
Graphics
NVIDIA GeForce RTX 4060
RAM
8GB
Storage
1TB
OS
Windows 11
Laptop Specifications
Basic Information
| Brand | Acer |
|---|---|
| Model | Acer Swift X 14 SFX14 |
| Short Name | Swift X 14 SFX14 |
| Launch Year | 2024 |
| Laptop Type | Ultrabook |
Display
| Display Size | 14.5" |
|---|---|
| Display Summary | 14.5" |
Performance
| Processor Model | Core Ultra 7 |
|---|---|
| CPU Summary | Core Ultra 7 |
| Graphics Model | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| GPU Summary | RTX 4060 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 1TB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Connectivity & Features
| Operating System | Windows 11 |
|---|




No comments yet. Your opinion matters.