
Acer Swift Go 16 OLED SFG16-72
Display
16" • 3200 x 2000 • 120Hz
Processor
Core Ultra 7 155H
Graphics
Integrated Intel Graphics
RAM
16GB
Storage
1TB
OS
Windows 11
Laptop Specifications
Basic Information
| Brand | Acer |
|---|---|
| Model | Acer Swift Go 16 OLED SFG16-72 |
| Short Name | Swift Go 16 OLED SFG16-72 |
| Model Number | SFG16-72 |
| Launch Year | 2024 |
| Laptop Type | Ultrabook |
Display
| Display Size | 16" |
|---|---|
| Resolution | 3200 x 2000 |
| Display Type | OLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Display Summary | 16" 3200 x 2000 OLED 120Hz |
Performance
| Processor Model | Core Ultra 7 155H |
|---|---|
| CPU Summary | Core Ultra 7 155H |
| Graphics Model | Integrated Intel Graphics |
| RAM | 16GB |
| Storage | 1TB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Connectivity & Features
| Operating System | Windows 11 |
|---|




No comments yet. Your opinion matters.