
Acer Spin 5 72SG
Display
14" • 1920 x 1200
Processor
13th Gen i7-1355U
RAM
16GB
Storage
512GB
OS
Windows 11
Laptop Specifications
Basic Information
| Brand | Acer |
|---|---|
| Model | Acer Spin 5 72SG |
| Short Name | Spin 5 72SG |
| Launch Year | 2023 |
| Laptop Type | 2-in-1 |
Display
| Display Size | 14" |
|---|---|
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Display Summary | 14" 1920 x 1200 |
Performance
| Processor Model | 13th Gen i7-1355U |
|---|---|
| CPU Summary | 13th Gen i7-1355U |
| RAM | 16GB |
| Storage | 512GB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Connectivity & Features
| Operating System | Windows 11 |
|---|




No comments yet. Your opinion matters.