
Acer Predator Helios Neo 16 PHN16-72-97FL
Display
16" • 2560 x 1600 • 240Hz
Processor
14th Gen i9-14900HX
Graphics
NVIDIA GeForce RTX 4060
RAM
16GB
Storage
1TB
OS
Windows 11
Laptop Specifications
Basic Information
| Brand | Acer |
|---|---|
| Model | Acer Predator Helios Neo 16 PHN16-72-97FL |
| Short Name | Predator Helios Neo 16 PHN16-72-97FL |
| Model Number | PHN16-72-97FL |
| Launch Year | 2024 |
| Laptop Type | Gaming |
Display
| Display Size | 16" |
|---|---|
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Display Summary | 16" 2560 x 1600 240Hz |
Performance
| Processor Model | 14th Gen i9-14900HX |
|---|---|
| CPU Summary | 14th Gen i9-14900HX |
| Graphics Model | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| GPU Summary | RTX 4060 |
| RAM | 16GB |
| Storage | 1TB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Connectivity & Features
| Operating System | Windows 11 |
|---|




No comments yet. Your opinion matters.