
Acer Predator Helios 18 AI PH18-73-99HE
Price updated: 23/03/2026
Display
18" • 3840 x 2400 • 120Hz
Processor
Intel Core Ultra 9 275HX
Graphics
NVIDIA GeForce RTX 5090
RAM
96GB
Storage
2TB
OS
Windows 11
Laptop Specifications
Basic Information
| Brand | Acer |
|---|---|
| Model | Acer Predator Helios 18 AI PH18-73-99HE |
| Short Name | Predator Helios 18 AI PH18-73-99HE |
| Model Number | PH18-73-99HE |
| Launch Year | 2025 |
| Laptop Type | Gaming |
| Status | Available in Nepal |
Display
| Display Size | 18" |
|---|---|
| Resolution | 3840 x 2400 |
| Display Type | IPS |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Display Summary | 18" 3840 x 2400 IPS 120Hz |
Performance
| Processor Model | Intel Core Ultra 9 275HX |
|---|---|
| CPU Summary | Intel Core Ultra 9 275HX |
| Graphics Model | NVIDIA GeForce RTX 5090 |
| GPU Summary | RTX 5090 |
| RAM | 96GB |
| Storage | 2TB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Connectivity & Features
| Operating System | Windows 11 |
|---|---|
| Keyboard Backlight | No |
| Fingerprint Reader | No |





No comments yet. Your opinion matters.