
Acer Nitro V 16 ANV16-41
Display
16" • 1920 x 1200 • 165Hz
Processor
Ryzen 7 8845HS
Graphics
NVIDIA GeForce RTX 4060
RAM
16GB
Storage
512GB
OS
Windows 11
Laptop Specifications
Basic Information
| Brand | Acer |
|---|---|
| Model | Acer Nitro V 16 ANV16-41 |
| Short Name | Nitro V 16 ANV16-41 |
| Model Number | ANV16-41 |
| Launch Year | 2024 |
| Laptop Type | Gaming |
Display
| Display Size | 16" |
|---|---|
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Display Summary | 16" 1920 x 1200 165Hz |
Performance
| Processor Model | Ryzen 7 8845HS |
|---|---|
| CPU Summary | Ryzen 7 8845HS |
| Graphics Model | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| GPU Summary | RTX 4060 |
| RAM | 16GB |
| Storage | 512GB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Connectivity & Features
| Operating System | Windows 11 |
|---|




No comments yet. Your opinion matters.