
Acer Nitro V 16 AI
Display
16" • 1920 x 1200 • 180Hz
Processor
Ryzen 7 260
Graphics
NVIDIA GeForce RTX 5050
RAM
16GB
Storage
512GB
OS
Windows 11
Laptop Specifications
Basic Information
| Brand | Acer |
|---|---|
| Model | Acer Nitro V 16 AI |
| Short Name | Nitro V 16 AI |
| Launch Year | 2025 |
| Laptop Type | Gaming |
Display
| Display Size | 16" |
|---|---|
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Refresh Rate | 180Hz |
| Display Summary | 16" 1920 x 1200 180Hz |
Performance
| Processor Model | Ryzen 7 260 |
|---|---|
| CPU Summary | Ryzen 7 260 |
| Graphics Model | NVIDIA GeForce RTX 5050 |
| GPU Summary | RTX 5050 |
| RAM | 16GB |
| Storage | 512GB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Connectivity & Features
| Operating System | Windows 11 |
|---|




No comments yet. Your opinion matters.