
Acer Nitro Lite 16 ANL16-51
Display
16"
Processor
i7 13620H
Graphics
NVIDIA GeForce RTX 4050
RAM
16GB
Storage
512GB
OS
Windows 11
Laptop Specifications
Basic Information
| Brand | Acer |
|---|---|
| Model | Acer Nitro Lite 16 ANL16-51 |
| Short Name | Nitro Lite 16 ANL16-51 |
| Model Number | ANL16-51 |
| Launch Year | 2025 |
| Laptop Type | Gaming |
Display
| Display Size | 16" |
|---|---|
| Display Summary | 16" |
Performance
| Processor Model | i7 13620H |
|---|---|
| CPU Summary | i7 13620H |
| Graphics Model | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| GPU Summary | RTX 4050 |
| RAM | 16GB |
| Storage | 512GB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Connectivity & Features
| Operating System | Windows 11 |
|---|




No comments yet. Your opinion matters.