
Acer Nitro 16 AN16-51-72LX
Display
16" • 165Hz
Processor
13th Gen i7-13620H
Graphics
NVIDIA GeForce RTX 4050
RAM
16GB
Storage
512GB
OS
Windows 11
Laptop Specifications
Basic Information
| Brand | Acer |
|---|---|
| Model | Acer Nitro 16 AN16-51-72LX |
| Short Name | Nitro 16 AN16-51-72LX |
| Model Number | AN16-51-72LX |
| Launch Year | 2023 |
| Laptop Type | Gaming |
Display
| Display Size | 16" |
|---|---|
| Refresh Rate | 165Hz |
| Display Summary | 16" 165Hz |
Performance
| Processor Model | 13th Gen i7-13620H |
|---|---|
| CPU Summary | 13th Gen i7-13620H |
| Graphics Model | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| GPU Summary | RTX 4050 |
| RAM | 16GB |
| Storage | 512GB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Connectivity & Features
| Operating System | Windows 11 |
|---|




No comments yet. Your opinion matters.