
Acer Aspire 7 A715-79G
Best Price
रु. 96,999
Display
15.6" • 1920 x 1080 • 144Hz
Processor
12th gen i5-13420H
Graphics
NVIDIA GeForce RTX 3050
RAM
16GB
Storage
512GB
OS
Windows 11
Laptop Specifications
Basic Information
| Brand | Acer |
|---|---|
| Model | Acer Aspire 7 A715-79G |
| Short Name | Aspire 7 A715-79G |
| Model Number | A715-79G |
| Launch Year | 2023 |
| Laptop Type | Everyday |
Display
| Display Size | 15.6" |
|---|---|
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Display Summary | 15.6" 1920 x 1080 144Hz |
Performance
| Processor Model | 12th gen i5-13420H |
|---|---|
| CPU Summary | 12th gen i5-13420H |
| Graphics Model | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| GPU Summary | RTX 3050 |
| RAM | 16GB |
| Storage | 512GB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Connectivity & Features
| Operating System | Windows 11 |
|---|




No comments yet. Your opinion matters.