
Acer Aspire 5 A514-56GM
Best Price
रु. 148,599
Display
14" • 1920 x 1200
Processor
13th Gen i7-1355U
Graphics
NVIDIA GeForce RTX 2050
RAM
8GB
Storage
512GB
OS
Windows 11
Laptop Specifications
Basic Information
| Brand | Acer |
|---|---|
| Model | Acer Aspire 5 A514-56GM |
| Short Name | Aspire 5 A514-56GM |
| Model Number | A514-56GM |
| Launch Year | 2023 |
| Laptop Type | Everyday |
Display
| Display Size | 14" |
|---|---|
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Display Summary | 14" 1920 x 1200 |
Performance
| Processor Model | 13th Gen i7-1355U |
|---|---|
| CPU Summary | 13th Gen i7-1355U |
| Graphics Model | NVIDIA GeForce RTX 2050 |
| GPU Summary | RTX 2050 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 512GB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Connectivity & Features
| Operating System | Windows 11 |
|---|




No comments yet. Your opinion matters.