
Acer Aspire 16 A16-51GM-74UU
Best Price
रु. 132,000
Display
16" • 1920 x 1080
Processor
Intel Core 7 150U
Graphics
NVIDIA GeForce RTX 2050
RAM
16GB
Storage
512GB
OS
Windows 11
Laptop Specifications
Basic Information
| Brand | Acer |
|---|---|
| Model | Acer Aspire 16 A16-51GM-74UU |
| Short Name | Aspire 16 A16-51GM-74UU |
| Model Number | A16-51GM-74UU |
| Launch Year | 2024 |
| Laptop Type | Everyday |
Display
| Display Size | 16" |
|---|---|
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Summary | 16" 1920 x 1080 |
Performance
| Processor Model | Intel Core 7 150U |
|---|---|
| CPU Summary | Intel Core 7 150U |
| Graphics Model | NVIDIA GeForce RTX 2050 |
| GPU Summary | RTX 2050 |
| RAM | 16GB |
| Storage | 512GB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Connectivity & Features
| Operating System | Windows 11 |
|---|




No comments yet. Your opinion matters.