Sony XR55A80L
Sony XR55A80L price in Nepal, full specifications, features, pros and cons, and FAQs.
Best Price in Nepal
रु. 259,990
Official MRP in Nepal
रु. 289,990
Screen Size
55 inch
Resolution
3840x2160
Display
OLED
Refresh Rate
120Hz
OS
Android TV
Special Features
Cognitive Processor XR, Acoustic Surface Audio+
Specifications
| Brand | Sony |
|---|---|
| Model | XR55A80L |
| Short Name | A80L OLED 55" |
| Model Number | XR55A80L |
| Launch Year | 2023 |
| Launch Date | 28/02/2023 |
| Screen Size | 55 inch |
| Display Type | OLED |
| Resolution | 3840x2160 |
| Refresh Rate | 120Hz |
| HDR Support | Dolby Vision |
| Operating System | Android TV |
| Processor | XR Processor |
| RAM | 4GB |
| Storage | 32GB |
| Speakers | Acoustic Surface Audio+ (10W x5) |
| Audio Output | 50W |
| HDMI Ports | 4 |
| USB Ports | 2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Power Consumption | 104W (in operation) |
| Dimensions | 1227 x 712 x 53 mm |
| Weight | 17.9 kg |
| Colors | Black |
| Warranty | 3 Years |
| Official URL | https://www.sony.com/electronics/support/televisions-projectors-oled-tvs-android-/xr-55a80l/specifications |
No comments yet. Your opinion matters.