LG 65QNED80ASA
LG 65QNED80ASA price in Nepal, full specifications, features, pros and cons, and FAQs.
Best Price in Nepal
रु. 233,690
Official MRP in Nepal
रु. 306,090
Screen Size
65 inch
Resolution
3840x2160
Display
QNED
Refresh Rate
60Hz
OS
webOS 25
Special Features
AI Picture Pro, Dynamic QNED, webOS 25
Specifications
| Brand | LG |
|---|---|
| Model | 65QNED80ASA |
| Short Name | QNED80 65" |
| Model Number | 65QNED80ASA |
| Launch Year | 2025 |
| Launch Date | October 3, 2025 |
| Screen Size | 65 inch |
| Display Type | QNED |
| Resolution | 3840x2160 |
| Refresh Rate | 60Hz |
| HDR Support | HDR10 / HLG |
| Operating System | webOS 25 |
| Processor | α7 AI Processor 4K Gen8 |
| RAM | 3GB |
| Storage | 16GB |
| Speakers | 2.0 Channel |
| Audio Output | 20W |
| HDMI Ports | 3 |
| USB Ports | 2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Power Consumption | 180W |
| Dimensions | 1456 x 840 x 29.7 mm |
| Weight | 22.9 kg |
| Colors | Black + Silver |
| Warranty | 3 Years |
| Official URL | https://www.lg.com/np/tvs/lg-65qned80asa |

No comments yet. Your opinion matters.