
Lenovo ThinkPad X9-14 Gen 1
Best Price
रु. 278,999
Price updated: 25/03/2026
Display
14" • 1920 x 1200 • 60Hz
Processor
Intel Core Ultra 7 258V
Graphics
Intel Arc 140V
RAM
32GB
Storage
1TB
Battery
55Wh
OS
Windows 11
Laptop Specifications
Basic Information
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Model | Lenovo ThinkPad X9-14 Gen 1 |
| Short Name | ThinkPad X9-14 Gen 1 |
| Model Number | X9-14 Gen 1 |
| Launch Year | 2025 |
| Laptop Type | Gaming |
| Status | Available in Nepal |
Display
| Display Size | 14" |
|---|---|
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Display Type | OLED |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Brightness | 400 nits |
| Display Summary | 14" 1920 x 1200 OLED |
Performance
| Processor Model | Intel Core Ultra 7 258V |
|---|---|
| CPU Summary | Intel Core Ultra 7 258V |
| Graphics Model | Intel Arc 140V |
| Graphics VRAM | Shared |
| GPU Summary | Integrated |
| RAM | 32GB |
| RAM Type | LPDDR5x |
| Storage | 1TB |
| Storage Type | PCIe Gen4 NVMe SSD |
Battery & Charging
| Battery Capacity | 55Wh |
|---|---|
| Charger Wattage | 65W |
Connectivity & Features
| Operating System | Windows 11 |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Ports / Connectivity | 2x Thunderbolt 4, 1x HDMI 2.1, 1x headphone combo jack |
| Keyboard Backlight | No |
| Webcam | 1080p FHD IR |
| Speakers | 2x 2W speakers with Dolby Atmos |
| Fingerprint Reader | No |
| Keyboard / Webcam | Single white backlit keyboard, FHD IR webcam with E-shutter |
Build
| Weight | 1.21 kg |
|---|
No comments yet. Your opinion matters.