
Lenovo Thinkpad L14 Gen 5
Best Price
रु. 185,000
Display
14" • 1920 x 1200 • 60Hz
Processor
Intel Core Ultra 7 165
Graphics
Integrated Graphics
RAM
16GB
Storage
512GB
Battery
57Wh
OS
Windows 11 Pro
Laptop Specifications
Basic Information
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Model | Lenovo Thinkpad L14 Gen 5 |
| Short Name | Thinkpad L14 Gen 5 |
| Model Number | L14 Gen 5 |
| Launch Year | 2024 |
| Laptop Type | Business |
Display
| Display Size | 14" |
|---|---|
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Brightness | 400 nits |
| Display Summary | 14" 1920 x 1200 IPS LCD |
Performance
| Processor Model | Intel Core Ultra 7 165 |
|---|---|
| CPU Summary | Intel Core Ultra 7 165 |
| Graphics Model | Integrated Graphics |
| Graphics VRAM | Shared |
| GPU Summary | Integrated |
| RAM | 16GB |
| RAM Type | DDR5-5600 |
| Storage | 512GB |
| Storage Type | PCIe Gen4 NVMe SSD |
Battery & Charging
| Battery Capacity | 57Wh |
|---|---|
| Charger Wattage | 65W |
Connectivity & Features
| Operating System | Windows 11 Pro |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Ports / Connectivity | 1x USB 2.0, 2x USB 3.2 Gen 1, 1x USB-C 3.2 Gen 2x2, 1x Thunderbolt 4 / USB4, HDMI 2.1, RJ45 Ethernet, 3.5mm combo jack |
| Webcam | 5MP + IR |
| Speakers | 2x 2W speakers with Dolby Audio |
| Keyboard / Webcam | Backlit keyboard, 5MP IR webcam with privacy shutter |
Build
| Weight | 1.40 kg |
|---|
No comments yet. Your opinion matters.