
Lenovo ThinkPad L13 Yoga Gen 5
Best Price
रु. 255,900
Display
13.3" • 1920 x 1200 • 60Hz
Processor
Core Ultra 7 155U
Graphics
Intel Graphics
RAM
16GB
Storage
1TB
Battery
46Wh
OS
Windows 11
Laptop Specifications
Basic Information
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Model | Lenovo ThinkPad L13 Yoga Gen 5 |
| Short Name | ThinkPad L13 Yoga Gen 5 |
| Model Number | L13 Yoga Gen 5 |
| Launch Year | 2024 |
| Laptop Type | 2-in-1 |
Display
| Display Size | 13.3" |
|---|---|
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Display Type | IPS Touch |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Brightness | 400 nits |
| Display Summary | 13.3" 1920 x 1200 IPS Touch |
Performance
| Processor Model | Core Ultra 7 155U |
|---|---|
| CPU Summary | Core Ultra 7 155U |
| Graphics Model | Intel Graphics |
| Graphics VRAM | Shared |
| GPU Summary | Integrated |
| RAM | 16GB |
| RAM Type | LPDDR5x |
| Storage | 1TB |
| Storage Type | PCIe Gen4 NVMe SSD |
Battery & Charging
| Battery Capacity | 46Wh |
|---|---|
| Charger Wattage | 65W |
Connectivity & Features
| Operating System | Windows 11 |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Ports / Connectivity | 2x USB-A, 2x USB-C (1x Thunderbolt 4), HDMI 2.1, 3.5mm headphone jack |
| Webcam | 1080p FHD |
| Speakers | Stereo speakers with Dolby Audio |
| Keyboard / Webcam | Backlit keyboard, FHD webcam with privacy shutter |
Build
| Weight | 1.32 kg |
|---|
No comments yet. Your opinion matters.