
Lenovo ThinkPad E14 Gen 7
Best Price
रु. 179,900
Display
14" • 1920 x 1200 • 60Hz
Processor
Intel Core Ultra 7 255H
Graphics
Intel Arc Graphics
RAM
16GB
Storage
512GB
Battery
48Wh
OS
Windows 11
Laptop Specifications
Basic Information
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Model | Lenovo ThinkPad E14 Gen 7 |
| Short Name | ThinkPad E14 Gen 7 |
| Model Number | E14 Gen 7 |
| Launch Year | 2025 |
| Laptop Type | Business |
Display
| Display Size | 14" |
|---|---|
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Brightness | 300 nits |
| Display Summary | 14" 1920 x 1200 IPS LCD |
Performance
| Processor Model | Intel Core Ultra 7 255H |
|---|---|
| CPU Summary | Intel Core Ultra 7 255H |
| Graphics Model | Intel Arc Graphics |
| Graphics VRAM | Shared |
| GPU Summary | Integrated |
| RAM | 16GB |
| RAM Type | DDR5-5600 |
| Storage | 512GB |
| Storage Type | PCIe Gen4 NVMe SSD |
Battery & Charging
| Battery Capacity | 48Wh |
|---|---|
| Charger Wattage | 65W USB-C W |
Connectivity & Features
| Operating System | Windows 11 |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Ports / Connectivity | Thunderbolt 4 / USB-C, USB 3.2 Gen 2, HDMI 2.1, Ethernet (RJ-45), 3.5mm combo jack |
| Webcam | 1080p/720p |
| Speakers | 2x 2W speakers |
| Keyboard / Webcam | Backlit keyboard, webcam with privacy shutter |
Build
| Weight | 1.34 kg |
|---|
No comments yet. Your opinion matters.