
Apple MacBook Pro 14 M5
Best Price
रु. 279,900
Display
14.2-inch • 3024 x 1964 • 120Hz ProMotion
Processor
Apple M5
Graphics
Apple integrated GPU
RAM
16GB
Storage
512GB
Battery
72.4 Wh
OS
macOS
Laptop Specifications
Basic Information
| Brand | Apple |
|---|---|
| Model | MacBook Pro 14 M5 |
| Short Name | MacBook Pro 14 M5 |
| Model Number | 14-inch |
| Launch Year | 2025 |
| Laptop Type | Premium / Creator |
Display
| Display Size | 14.2-inch |
|---|---|
| Resolution | 3024 x 1964 |
| Display Type | Liquid Retina XDR |
| Refresh Rate | 120Hz ProMotion |
| Brightness | 1000 nits SDR / 1600 nits peak HDR |
| Display Summary | 14.2-inch Liquid Retina XDR with P3 Wide Color and True Tone |
Performance
| Processor Model | Apple M5 |
|---|---|
| CPU Summary | 10-core CPU |
| Graphics Model | Apple integrated GPU |
| Graphics VRAM | Shared |
| GPU Summary | 10-core GPU |
| RAM | 16GB |
| RAM Type | 16GB |
| Storage | 512GB |
| Storage Type | SSD |
Battery & Charging
| Battery Capacity | 72.4 Wh |
|---|---|
| Charger Wattage | 70W |
Connectivity & Features
| Operating System | macOS |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi‑Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Ports / Connectivity | 3 x Thunderbolt 4, HDMI, SDXC, MagSafe 3, 3.5mm headphone jack |
| Webcam | 12MP Center Stage |
| Speakers | Six-speaker sound system |
| Keyboard / Webcam | Magic Keyboard with Touch ID, 12MP Center Stage camera |
Build
| Weight | 1.55 kg |
|---|






No comments yet. Your opinion matters.