
Lenovo ThinkBook 14 G7 ARP
Best Price
रु. 156,900
Display
14" • 1920 x 1200 • 60Hz
Processor
AMD Ryzen 7 7735HS
Graphics
AMD Radeon Graphics
RAM
16GB
Storage
512GB
Battery
60Wh
OS
Windows 11 Home/Pro
Laptop Specifications
Basic Information
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Model | Lenovo ThinkBook 14 G7 ARP |
| Short Name | ThinkBook 14 G7 ARP |
| Model Number | ThinkBook 14 G7 ARP |
| Launch Year | 2024 |
| Laptop Type | Business |
Display
| Display Size | 14" |
|---|---|
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Display Type | FHD TN/IPS LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Brightness | 300 nits |
| Display Summary | 14" 1920 x 1200 FHD TN/IPS LCD |
Performance
| Processor Model | AMD Ryzen 7 7735HS |
|---|---|
| CPU Summary | AMD Ryzen 7 7735HS |
| Graphics Model | AMD Radeon Graphics |
| Graphics VRAM | Shared |
| GPU Summary | Integrated |
| RAM | 16GB |
| RAM Type | DDR5-5600 |
| Storage | 512GB |
| Storage Type | M.2 PCIe NVMe SSD |
Battery & Charging
| Battery Capacity | 60Wh |
|---|---|
| Charger Wattage | 65W USB-C W |
Connectivity & Features
| Operating System | Windows 11 Home/Pro |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Ports / Connectivity | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1x USB 4 Type-C, 1x HDMI, 1x RJ45 Ethernet, 1x SD card reader, 1x 3.5mm headphone jack |
| Webcam | 1080p FHD |
| Speakers | 2x 2W speakers |
| Keyboard / Webcam | White backlit keyboard, FHD webcam with privacy shutter |
Build
| Weight | 1.38 kg |
|---|
No comments yet. Your opinion matters.