
Lenovo ThinkBook 14 G6 IRL
Best Price
रु. 125,000
Display
14" • 1920 x 1080 • 60Hz
Processor
Intel i7-1355U
Graphics
Intel Iris Xe / UHD Graphics
RAM
16GB
Storage
512GB
Battery
60Wh
OS
Windows 11
Laptop Specifications
Basic Information
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Model | Lenovo ThinkBook 14 G6 IRL |
| Short Name | ThinkBook 14 G6 IRL |
| Model Number | ThinkBook 14 G6 IRL |
| Launch Year | 2024 |
| Laptop Type | Business |
Display
| Display Size | 14" |
|---|---|
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Type | FHD TN/IPS LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Brightness | 300 nits |
| Display Summary | 14" 1920 x 1080 FHD TN/IPS LCD |
Performance
| Processor Model | Intel i7-1355U |
|---|---|
| CPU Summary | Intel i7-1355U |
| Graphics Model | Intel Iris Xe / UHD Graphics |
| Graphics VRAM | Shared |
| GPU Summary | Integrated |
| RAM | 16GB |
| RAM Type | DDR4 |
| Storage | 512GB |
| Storage Type | M.2 PCIe NVMe SSD |
Battery & Charging
| Battery Capacity | 60Wh |
|---|---|
| Charger Wattage | 100W |
Connectivity & Features
| Operating System | Windows 11 |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Ports / Connectivity | 1x Thunderbolt 4, 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C, 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1x HDMI 2.1, 1x RJ45 Ethernet, 1x 3.5mm headphone jack |
| Webcam | 1080p FHD IR |
| Speakers | 2x 2W speakers with Dolby Audio |
| Keyboard / Webcam | Backlit chiclet keyboard, 1080p FHD IR webcam with privacy shutter |
Build
| Weight | 1.38 kg |
|---|
No comments yet. Your opinion matters.