
Lenovo LOQ 15 Essential Gen 9 2024
Best Price
रु. 96,999
Display
15.6" • 1920 x 1080 • 144Hz
Processor
Intel Core i5-12450HX
Graphics
NVIDIA GeForce RTX 2050
RAM
12GB
Storage
512GB
Battery
57Wh
OS
Windows 11 Home
Laptop Specifications
Basic Information
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Model | Lenovo LOQ 15 Essential Gen 9 2024 |
| Short Name | LOQ 15 Essential Gen 9 2024 |
| Model Number | 15IAX9E |
| Launch Year | 2024 |
| Laptop Type | Gaming |
Display
| Display Size | 15.6" |
|---|---|
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 300 nits |
| Display Summary | 15.6" 1920 x 1080 IPS LCD, 144Hz |
Performance
| Processor Model | Intel Core i5-12450HX |
|---|---|
| CPU Summary | Intel Core i5-12450HX |
| Graphics Model | NVIDIA GeForce RTX 2050 |
| Graphics VRAM | 4GB |
| GPU Summary | RTX 2050 |
| RAM | 12GB |
| RAM Type | DDR5-4800 |
| Storage | 512GB |
| Storage Type | PCIe Gen4 NVMe SSD |
Battery & Charging
| Battery Capacity | 57Wh |
|---|---|
| Charger Wattage | 135W |
Connectivity & Features
| Operating System | Windows 11 Home |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Ports / Connectivity | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C, 1x HDMI 2.1, 1x RJ45, 1x 3.5mm combo jack |
| Webcam | 1080p FHD |
| Speakers | 2x 2W Nahimic Audio |
| Keyboard / Webcam | Backlit keyboard, 1080p webcam with E-shutter |
Build
| Weight | 1.77 kg |
|---|
No comments yet. Your opinion matters.