
Lenovo LOQ 15 15AHP10 2025
Best Price
रु. 187,900
Display
15.6" • 1920 x 1080 • 144Hz
Processor
AMD Ryzen 7 250
Graphics
NVIDIA GeForce RTX 5050
RAM
16GB
Storage
512GB
Battery
60Wh
OS
Windows 11 Home
Laptop Specifications
Basic Information
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Model | Lenovo LOQ 15 15AHP10 2025 |
| Short Name | LOQ 15 15AHP10 2025 |
| Model Number | 15AHP10 |
| Launch Year | 2025 |
| Laptop Type | Gaming |
Display
| Display Size | 15.6" |
|---|---|
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 300 nits |
| Display Summary | 15.6" 1920 x 1080 IPS LCD, 144Hz |
Performance
| Processor Model | AMD Ryzen 7 250 |
|---|---|
| CPU Summary | AMD Ryzen 7 250 |
| Graphics Model | NVIDIA GeForce RTX 5050 |
| Graphics VRAM | 8GB |
| GPU Summary | RTX 5050 |
| RAM | 16GB |
| RAM Type | DDR5-5600 |
| Storage | 512GB |
| Storage Type | PCIe Gen4 NVMe SSD |
Battery & Charging
| Battery Capacity | 60Wh |
|---|---|
| Charger Wattage | 170W/230W |
Connectivity & Features
| Operating System | Windows 11 Home |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Ports / Connectivity | USB-C, 3x USB-A, HDMI 2.1, RJ45, 3.5mm combo jack |
| Webcam | 1080p FHD |
| Speakers | 2x 2W speakers |
| Keyboard / Webcam | Backlit keyboard, 1080p webcam |
Build
| Weight | 2.40 kg |
|---|
No comments yet. Your opinion matters.