
Lenovo Legion Pro 5 16ADR10 2025
Best Price
रु. 272,900
Display
16" • 2560 x 1600 • 165Hz
Processor
AMD Ryzen 7 8745HX
Graphics
NVIDIA GeForce RTX 5060
RAM
24GB
Storage
1TB
Battery
80Wh
OS
Windows 11 Home
Laptop Specifications
Basic Information
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Model | Lenovo Legion Pro 5 16ADR10 2025 |
| Short Name | Legion Pro 5 16ADR10 2025 |
| Model Number | 16ADR10 |
| Launch Year | 2025 |
| Laptop Type | Gaming |
Display
| Display Size | 16" |
|---|---|
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Display Type | OLED |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Brightness | 400 nits |
| Display Summary | 16" 2560 x 1600 OLED, 165Hz |
Performance
| Processor Model | AMD Ryzen 7 8745HX |
|---|---|
| CPU Summary | AMD Ryzen 7 8745HX |
| Graphics Model | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Graphics VRAM | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| GPU Summary | RTX 5060 |
| RAM | 24GB |
| RAM Type | DDR5-5600 |
| Storage | 1TB |
| Storage Type | PCIe Gen4 NVMe SSD |
Battery & Charging
| Battery Capacity | 80Wh |
|---|---|
| Charger Wattage | 300W / 230W |
Connectivity & Features
| Operating System | Windows 11 Home |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Ports / Connectivity | USB-C, USB-A, HDMI 2.1, RJ45 Ethernet, 3.5mm combo jack |
| Webcam | 1080p FHD |
| Speakers | 2x 2W speakers |
| Keyboard / Webcam | RGB/backlit keyboard, 1080p webcam |
Build
| Weight | 2.5 kg |
|---|
No comments yet. Your opinion matters.