
Lenovo Legion 5 16IRX9 2024
Best Price
रु. 209,999
Price updated: 25/03/2026
Display
16" • 2560 x 1600 • 165Hz
Processor
Intel Core i7-14650HX
Graphics
NVIDIA GeForce RTX 4060
RAM
16GB
Storage
1TB
Battery
80Wh
OS
Windows 11 Home
Laptop Specifications
Basic Information
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Model | Lenovo Legion 5 16IRX9 2024 |
| Short Name | Legion 5 16IRX9 2024 |
| Model Number | 16IRX9 |
| Launch Year | 2024 |
| Laptop Type | Gaming |
| Status | Available in Nepal |
Display
| Display Size | 16" |
|---|---|
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Brightness | 500 nits |
| Display Summary | 16" 2560 x 1600 IPS LCD, 165Hz |
Performance
| Processor Model | Intel Core i7-14650HX |
|---|---|
| CPU Summary | Intel Core i7-14650HX |
| Graphics Model | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Graphics VRAM | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| GPU Summary | RTX 4060 |
| RAM | 16GB |
| RAM Type | DDR5-5600 |
| Storage | 1TB |
| Storage Type | PCIe Gen4 NVMe SSD |
Battery & Charging
| Battery Capacity | 80Wh |
|---|---|
| Charger Wattage | 230W |
Connectivity & Features
| Operating System | Windows 11 Home |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Ports / Connectivity | USB-C, 4x USB-A, HDMI 2.1, RJ45 Ethernet, 3.5mm combo jack |
| Keyboard Backlight | No |
| Webcam | 1080p FHD |
| Speakers | 2x 2W Nahimic Audio |
| Fingerprint Reader | No |
| Keyboard / Webcam | 24-zone RGB/backlit keyboard, 1080p webcam |
Build
| Weight | 2.3 kg |
|---|
No comments yet. Your opinion matters.