
Lenovo Legion 5 15IRX10 2025
Best Price
रु. 304,900
Display
15.1" • 2560 x 1600 • 165Hz
Processor
Intel Core i9-14900HX
Graphics
NVIDIA GeForce RTX 5070
RAM
24GB
Storage
512GB
Battery
80Wh
OS
Windows 11 Home
Laptop Specifications
Basic Information
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Model | Lenovo Legion 5 15IRX10 2025 |
| Short Name | Legion 5 15IRX10 2025 |
| Model Number | 15IRX10 |
| Launch Year | 2025 |
| Laptop Type | Gaming |
Display
| Display Size | 15.1" |
|---|---|
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Display Type | OLED |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Brightness | 500 nits |
| Display Summary | 15.1" 2560 x 1600 OLED, 165Hz |
Performance
| Processor Model | Intel Core i9-14900HX |
|---|---|
| CPU Summary | Intel Core i9-14900HX |
| Graphics Model | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Graphics VRAM | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| GPU Summary | RTX 5070 |
| RAM | 24GB |
| RAM Type | DDR5-4800 |
| Storage | 512GB |
| Storage Type | PCIe Gen4 NVMe SSD |
Battery & Charging
| Battery Capacity | 80Wh |
|---|---|
| Charger Wattage | 230W |
Connectivity & Features
| Operating System | Windows 11 Home |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Ports / Connectivity | USB-C, USB-A, HDMI 2.1, RJ45 Ethernet, 3.5mm combo jack |
| Webcam | 1080p FHD |
| Speakers | 2x 2W speakers |
| Keyboard / Webcam | 24-zone RGB/backlit keyboard, 1080p webcam |
Build
| Weight | 1.9 kg |
|---|
No comments yet. Your opinion matters.