
Lenovo IdeaPad Slim 3i 14IAH8
Best Price
रु. 68,999
Display
14" • 1920 x 1080 • 60Hz
Processor
i5-12450H
Graphics
Intel UHD Graphics
RAM
16GB
Storage
512GB
Battery
47Wh
OS
Windows 11
Laptop Specifications
Basic Information
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Model | Lenovo IdeaPad Slim 3i 14IAH8 |
| Short Name | IdeaPad Slim 3i 14IAH8 |
| Model Number | 14IAH8 |
| Launch Year | 2022 |
| Laptop Type | Ultrabook |
Display
| Display Size | 14" |
|---|---|
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Brightness | 300 nits |
| Display Summary | 14" 1920 x 1080 IPS LCD |
Performance
| Processor Model | i5-12450H |
|---|---|
| CPU Summary | i5-12450H |
| Graphics Model | Intel UHD Graphics |
| Graphics VRAM | Shared |
| GPU Summary | Integrated |
| RAM | 16GB |
| RAM Type | LPDDR5 |
| Storage | 512GB |
| Storage Type | M.2 PCIe NVMe SSD |
Battery & Charging
| Battery Capacity | 47Wh |
|---|---|
| Charger Wattage | 65W |
Connectivity & Features
| Operating System | Windows 11 |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Ports / Connectivity | 2x USB 3.2 Gen 1, 1x USB-C 3.2 Gen 1, HDMI 1.4, card reader, 3.5mm combo jack |
| Webcam | 1080p FHD |
| Speakers | 2x 1.5W Dolby Audio |
| Keyboard / Webcam | Backlit keyboard, 1080p webcam with privacy shutter |
Build
| Weight | 1.4 kg |
|---|
No comments yet. Your opinion matters.