
Lenovo IdeaPad Slim 3 15AMN8
Best Price
रु. 77,999
Display
15.6" • 1920 x 1080 • 60Hz
Processor
Ryzen 5 7520U
Graphics
AMD Radeon 610M
RAM
8GB
Storage
512GB
Battery
42Wh/47Wh
OS
Windows 11
Laptop Specifications
Basic Information
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Model | Lenovo IdeaPad Slim 3 15AMN8 |
| Short Name | IdeaPad Slim 3 15AMN8 |
| Model Number | 15AMN8 |
| Launch Year | 2023 |
| Laptop Type | Ultrabook |
Display
| Display Size | 15.6" |
|---|---|
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Brightness | 250 nits |
| Display Summary | 15.6" 1920 x 1080 IPS LCD |
Performance
| Processor Model | Ryzen 5 7520U |
|---|---|
| CPU Summary | Ryzen 5 7520U |
| Graphics Model | AMD Radeon 610M |
| Graphics VRAM | Shared |
| GPU Summary | Integrated |
| RAM | 8GB |
| RAM Type | LPDDR5 |
| Storage | 512GB |
| Storage Type | M.2 PCIe NVMe SSD |
Battery & Charging
| Battery Capacity | 42Wh/47Wh |
|---|---|
| Charger Wattage | 65W |
Connectivity & Features
| Operating System | Windows 11 |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Ports / Connectivity | 1x USB 3.2 Gen 1, 1x USB-C 3.2 Gen 1 with PD/DP, HDMI 1.4b, card reader, 3.5mm combo jack |
| Webcam | 720p HD |
| Speakers | 2x 1.5W Dolby Audio |
| Keyboard / Webcam | Backlit keyboard, webcam with privacy shutter |
Build
| Weight | 1.55–1.62 kg |
|---|
No comments yet. Your opinion matters.