
Lenovo IdeaPad Slim 3 15AHP10
Best Price
रु. 73,000
Display
14" • 1920 x 1200
Processor
Ryzen 5 8540U
Graphics
AMD Radeon Graphics
RAM
8GB
Storage
512GB
OS
Windows 11
Laptop Specifications
Basic Information
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Model | Lenovo IdeaPad Slim 3 15AHP10 |
| Short Name | IdeaPad Slim 3 15AHP10 |
| Model Number | 15AHP1 |
| Launch Year | 2025 |
| Laptop Type | Ultrabook |
Display
| Display Size | 14" |
|---|---|
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Display Summary | 14" 1920 x 1200 |
Performance
| Processor Model | Ryzen 5 8540U |
|---|---|
| CPU Summary | Ryzen 5 8540U |
| Graphics Model | AMD Radeon Graphics |
| Graphics VRAM | Shared |
| GPU Summary | Integrated |
| RAM | 8GB |
| RAM Type | DDR5 / LPDDR5 |
| Storage | 512GB |
| Storage Type | M.2 PCIe NVMe SSD |
Connectivity & Features
| Operating System | Windows 11 |
|---|
No comments yet. Your opinion matters.