
Lenovo IdeaPad Flex 5i 16IAU7
Best Price
रु. 135,000
Display
16" • 1920 x 1080 • 60Hz
Processor
i7-1255U
Graphics
Intel UHD Graphics
RAM
16GB
Storage
1TB
Battery
52.5Wh
OS
Windows 11
Laptop Specifications
Basic Information
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Model | Lenovo IdeaPad Flex 5i 16IAU7 |
| Short Name | IdeaPad Flex 5i 16IAU7 |
| Model Number | 16IAU7 |
| Launch Year | 2022 |
| Laptop Type | 2-in-1 |
Display
| Display Size | 16" |
|---|---|
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Type | IPS Touch |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Brightness | 300 nits |
| Display Summary | 16" 1920 x 1080 IPS Touch |
Performance
| Processor Model | i7-1255U |
|---|---|
| CPU Summary | i7-1255U |
| Graphics Model | Intel UHD Graphics |
| Graphics VRAM | Shared |
| GPU Summary | Integrated |
| RAM | 16GB |
| RAM Type | DDR5 / LPDDR5 |
| Storage | 1TB |
| Storage Type | M.2 PCIe NVMe SSD |
Battery & Charging
| Battery Capacity | 52.5Wh |
|---|---|
| Charger Wattage | 65W |
Connectivity & Features
| Operating System | Windows 11 |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Ports / Connectivity | 2x USB 3.2 Gen 1, 1x USB-C / Thunderbolt 4, HDMI 1.4b, card reader, 3.5mm combo jack |
| Webcam | 720p / 1080p |
| Speakers | 2x 2W Dolby Audio |
| Keyboard / Webcam | Backlit keyboard, privacy shutter webcam |
Build
| Weight | 2.1 kg |
|---|
No comments yet. Your opinion matters.