
Lenovo IdeaPad 5 Pro 14AHP9
Best Price
रु. 187,900
Display
14" • 2880 x 1800 • 120Hz
Processor
Ryzen 7 8845HS
Graphics
NVIDIA GeForce RTX 3050
RAM
16GB
Storage
1TB
Battery
84Wh
OS
Windows 11
Laptop Specifications
Basic Information
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Model | Lenovo IdeaPad 5 Pro 14AHP9 |
| Short Name | IdeaPad 5 Pro 14AHP9 |
| Model Number | 14AHP9 |
| Launch Year | 2024 |
| Laptop Type | Ultrabook |
Display
| Display Size | 14" |
|---|---|
| Resolution | 2880 x 1800 |
| Display Type | OLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 600 nits |
| Display Summary | 14" 2880 x 1800 OLED |
Performance
| Processor Model | Ryzen 7 8845HS |
|---|---|
| CPU Summary | Ryzen 7 8845HS |
| Graphics Model | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Graphics VRAM | 6GB |
| GPU Summary | RTX 3050 |
| RAM | 16GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Storage | 1TB |
| Storage Type | M.2 PCIe NVMe SSD |
Battery & Charging
| Battery Capacity | 84Wh |
|---|---|
| Charger Wattage | 140W USB-C W |
Connectivity & Features
| Operating System | Windows 11 |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Ports / Connectivity | USB-A, USB-C / Thunderbolt 4, HDMI 2.1, SD card reader, 3.5mm combo jack |
| Webcam | 1080p FHD IR |
| Speakers | 2x 2W Dolby Atmos |
| Keyboard / Webcam | Backlit keyboard, IR webcam with Windows Hello |
Build
| Weight | 1.46 kg |
|---|
No comments yet. Your opinion matters.