
Lenovo IdeaPad 5 14Q8X9
Best Price
रु. 135,000
Display
14" • 1920 x 1200
Processor
Snapdragon X Plus
Graphics
Qualcomm Adreno GPU
RAM
16GB
Storage
1TB
OS
Windows 11
Laptop Specifications
Basic Information
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Model | Lenovo IdeaPad 5 14Q8X9 |
| Short Name | IdeaPad 5 14Q8X9 |
| Launch Year | 2024 |
| Laptop Type | Ultrabook |
Display
| Display Size | 14" |
|---|---|
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Display Summary | 14" 1920 x 1200 |
Performance
| Processor Model | Snapdragon X Plus |
|---|---|
| CPU Summary | Snapdragon X Plus |
| Graphics Model | Qualcomm Adreno GPU |
| Graphics VRAM | Shared |
| GPU Summary | Integrated |
| RAM | 16GB |
| RAM Type | DDR5 / LPDDR5 |
| Storage | 1TB |
| Storage Type | M.2 PCIe NVMe SSD |
Connectivity & Features
| Operating System | Windows 11 |
|---|
No comments yet. Your opinion matters.