
Lenovo IdeaPad 1 14IGL7
Best Price
रु. 38,000
Display
14" • 1920 x 1080 • 60Hz
Processor
Intel Celeron N4020
Graphics
Intel UHD Graphics 600
RAM
4GB
Storage
256GB
Battery
42Wh
OS
Windows 11
Laptop Specifications
Basic Information
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Model | Lenovo IdeaPad 1 14IGL7 |
| Short Name | IdeaPad 1 14IGL7 |
| Model Number | 14IGL7 |
| Launch Year | 2022 |
| Laptop Type | Ultrabook |
Display
| Display Size | 14" |
|---|---|
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Type | FHD TN LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Brightness | 220 nits |
| Display Summary | 14" 1920 x 1080 FHD TN LCD |
Performance
| Processor Model | Intel Celeron N4020 |
|---|---|
| CPU Summary | Intel Celeron N4020 |
| Graphics Model | Intel UHD Graphics 600 |
| Graphics VRAM | Shared |
| GPU Summary | Integrated |
| RAM | 4GB |
| RAM Type | DDR4 |
| Storage | 256GB |
| Storage Type | M.2 PCIe NVMe SSD |
Battery & Charging
| Battery Capacity | 42Wh |
|---|---|
| Charger Wattage | 45W/65W |
Connectivity & Features
| Operating System | Windows 11 |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Ports / Connectivity | USB-A, USB-C, HDMI 1.4b, SD card reader, 3.5mm combo jack |
| Webcam | 720p HD |
| Speakers | 2x 1.5W Dolby Audio |
| Keyboard / Webcam | Non-backlit keyboard, 720p webcam |
Build
| Weight | 1.3–1.4 kg |
|---|
No comments yet. Your opinion matters.