
Lenovo IdeaPad 1 14IAU7
Best Price
रु. 50,000
Display
14" • 1920 x 1080 • 60Hz
Processor
Intel i3-1215U
Graphics
Intel UHD / Iris Xe Graphics
RAM
4GB
Storage
256GB
Battery
42Wh
OS
Windows 11
Laptop Specifications
Basic Information
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Model | Lenovo IdeaPad 1 14IAU7 |
| Short Name | IdeaPad 1 14IAU7 |
| Model Number | 14IAU7 |
| Launch Year | 2022 |
| Laptop Type | Ultrabook |
Display
| Display Size | 14" |
|---|---|
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Type | FHD TN LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Brightness | 220 nits |
| Display Summary | 14" 1920 x 1080 FHD TN LCD |
Performance
| Processor Model | Intel i3-1215U |
|---|---|
| CPU Summary | Intel i3-1215U |
| Graphics Model | Intel UHD / Iris Xe Graphics |
| Graphics VRAM | Shared |
| GPU Summary | Integrated |
| RAM | 4GB |
| RAM Type | DDR4 |
| Storage | 256GB |
| Storage Type | M.2 PCIe NVMe SSD |
Battery & Charging
| Battery Capacity | 42Wh |
|---|---|
| Charger Wattage | 65W |
Connectivity & Features
| Operating System | Windows 11 |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Ports / Connectivity | 1x USB 2.0, 1x USB 3.2 Gen 1, 1x USB-C 3.2 Gen 1, HDMI 1.4b, SD card reader, 3.5mm combo jack |
| Webcam | 720p HD |
| Speakers | 2x 1.5W Dolby Audio |
| Keyboard / Webcam | Non-backlit keyboard, 720p webcam with privacy shutter |
Build
| Weight | 1.3–1.4 kg |
|---|
No comments yet. Your opinion matters.