
Xiaomi Redmi Buds 6 Lite
Xiaomi Redmi Buds 6 Lite price in Nepal, full specifications, audio features, battery life, pros and cons, and FAQs.
Best Price in Nepal
रु. 3,199
Official MRP in Nepal
रु. 3,999
Driver
12mm
Bluetooth
5.3
ANC
Yes 30dB
Battery
35 hours
IP Rating
IP54
Special Features
30dB ANC, AI ENC, Fast Pair
Pros & Cons
Pros
- Large 12.4 mm drivers deliver punchy sound.<br />
- Active noise cancellation (ANC) up to 40 dB and dual‑mic call noise reduction.<br />
- Long battery life – up to 38 hours total playback.<br />
- Customizable EQ and comfortable design via Xiaomi Earbuds app
Cons
- No wireless charging; charging is via USB‑C.<br />
- Limited water resistance (IPX4) – adequate for light sweat but not heavy rain.
Specifications
| Brand | Xiaomi |
|---|---|
| Model | Redmi Buds 6 Lite |
| Short Name | Redmi Buds 6 Lite |
| Model Number | Redmi Buds 6 Lite |
| Launch Year | 2026 |
| Launch Date | February 1, 2026 |
| Earbud Type | In-Ear |
| Wearing Style | In-Ear |
| Driver Size | 12mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Frequency Response | 20Hz-20kHz |
| Impedance | N/A |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Codec Support | SBC AAC |
| Noise Cancelling | Yes 30dB |
| Transparency Mode | Yes |
| Microphone Count | 4 |
| Battery Life (Buds) | 7 hours |
| Battery Life (With Case) | 35 hours |
| Charging Time | 1.5 hours |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
| IP Rating | IP54 |
| Weight | 4.2g per bud |
| Colors | Black White |
| Controls | Touch |
| App Support | Yes (Xiaomi Earbuds) |
| Multi-Device Pairing | Yes |
| Variant Note | Drivers: 12.4 mm dynamic drivers.<br /> Battery: 38 h total.<br /> Noise cancellation: ANC up to 40 dB.<br /> Colours: Usually available in white, pink and black |
Overview
FAQ
What is the total battery life? <br />
Up to 38 hours with case.<br />
Does it support Google Fast Pair? <br />
Yes, it includes a physical pairing button and Google Fast Pair support.<br />
Is ANC adjustable?<br />
Yes, the app offers adjustable ANC and multiple EQ presets



No comments yet. Your opinion matters.