
Soundcore R50i NC
Soundcore R50i NC price in Nepal, full specifications, audio features, battery life, pros and cons, and FAQs.
Best Price in Nepal
रु. 4,499
Official MRP in Nepal
रु. 6,500
Driver
11mm
Bluetooth
5.3
ANC
Yes 45dB
Battery
40 hours
IP Rating
IPX5
Special Features
45dB ANC, Fast charge, App EQ
Pros & Cons
Pros
- Comfortable lightweight design with secure fit.<br />
- Decent sound quality and smooth connection.<br />
- Effective low‑frequency noise reduction via basic ANC.<br />
- Long battery life – 10 hours on the buds and 45 hours total.<br />
- Built‑in phone stand on case is convenient for watching videos.
Cons
- Sound lacks detail and soundstage; bass‑heavy signature.<br />
- ANC is modest; doesn’t eliminate high‑frequency noise.
Specifications
| Brand | Soundcore |
|---|---|
| Model | R50i NC |
| Short Name | Soundcore R50i NC |
| Model Number | R50i NC |
| Launch Year | 2025 |
| Launch Date | June 1, 2025 |
| Earbud Type | In-Ear |
| Wearing Style | In-Ear |
| Driver Size | 11mm |
| Driver Type | Titanium Coated |
| Frequency Response | 20Hz-20kHz |
| Impedance | N/A |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Codec Support | SBC AAC |
| Noise Cancelling | Yes 45dB |
| Transparency Mode | Yes |
| Microphone Count | 4 |
| Battery Life (Buds) | 8 hours |
| Battery Life (With Case) | 40 hours |
| Charging Time | 1 hour |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
| IP Rating | IPX5 |
| Weight | Approx 5g |
| Colors | Black White |
| Controls | Touch |
| App Support | Yes (Soundcore App) |
| Multi-Device Pairing | Yes |
| Variant Note | Drivers: 10 mm.<br /> Battery: 10 h buds; 45 h total.<br /> Noise: Basic ANC; reduces low‑frequency noise.<br /> Other: Built‑in phone stand; IPX5 water resistance. |
Overview
FAQ
How long is the battery life?<br />
Up to 10 hours per charge and about 45 hours total.<br />
What extras does the case offer?<br />
The case doubles as a small stand for your phone.<br />
Is the ANC strong?<br />
The ANC reduces low‑frequency rumble but is not as effective against voices or high‑frequency sounds.





No comments yet. Your opinion matters.