
Acer Predator Helios Neo 16S AI PHN16S-71-91HR
Price updated: 23/03/2026
Display
16" • 240Hz
Processor
Ultra 9 275HX
Graphics
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti
RAM
32GB
Storage
1TB
OS
Windows 11
Laptop Specifications
Basic Information
| Brand | Acer |
|---|---|
| Model | Acer Predator Helios Neo 16S AI PHN16S-71-91HR |
| Short Name | Predator Helios Neo 16S AI PHN16S-71-91HR |
| Launch Year | 2025 |
| Laptop Type | Gaming |
| Status | Available in Nepal |
Display
| Display Size | 16" |
|---|---|
| Display Type | OLED |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Display Summary | 16" OLED 240Hz |
Performance
| Processor Model | Ultra 9 275HX |
|---|---|
| CPU Summary | Ultra 9 275HX |
| Graphics Model | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti |
| GPU Summary | RTX 5070 Ti |
| RAM | 32GB |
| Storage | 1TB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Connectivity & Features
| Operating System | Windows 11 |
|---|---|
| Keyboard Backlight | No |
| Fingerprint Reader | No |





No comments yet. Your opinion matters.