Available
Ultima Boom 141 ANC
Ultima Boom 141 ANC price in Nepal, full specifications, audio features, battery life, pros and cons, and FAQs.
Best Price in Nepal
रु. 2,099
Official MRP in Nepal
रु. 3,499
Driver
13mm
Bluetooth
5.3
ANC
Yes 30dB
Battery
45 hours
IP Rating
IPX5
Special Features
30dB ANC, 45ms Gaming Mode, HyperSync
Pros & Cons
Pros
- Super cheap ANC, Massive battery, Deep bass, Local warranty
Cons
- App limited, Average call quality
Specifications
| Brand | Ultima |
|---|---|
| Model | Boom 141 ANC |
| Short Name | Ultima Boom 141 ANC |
| Model Number | Boom 141 ANC |
| Launch Year | 2025 |
| Launch Date | January 1, 2025 |
| Device Status | Available |
| Earbud Type | In-Ear |
| Wearing Style | In-Ear |
| Driver Size | 13mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Frequency Response | 20Hz-20kHz |
| Impedance | N/A |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Codec Support | SBC AAC |
| Noise Cancelling | Yes 30dB |
| Transparency Mode | Yes |
| Microphone Count | 4 |
| Battery Life (Buds) | 7 hours |
| Battery Life (With Case) | 45 hours |
| Charging Time | 30 minutes |
| Fast Charging | Yes (10min=180min) |
| Wireless Charging | No |
| IP Rating | IPX5 |
| Weight | Approx 5g buds |
| Colors | Space Black Serene White |
| Controls | Touch |
| App Support | Yes (Ultima Link) |
| Multi-Device Pairing | No |